Schizofrenia u geniuszy

Na schizofrenię cierpiało wielu sławnych ludzi
Schizofrenia bardzo często stygmatyzuje osoby nią dotknięte. W użyciu spotykane jest określenie „schizofrenik”, tak jakby choroba w całości definiowała człowieka. Czy jednak stereotypy znajdują potwierdzenie w biografiach niektórych wielkich twórców i naukowców?
/ 26.07.2010 12:19
Na schizofrenię cierpiało wielu sławnych ludzi

Dlaczego chorzy wstydzą się schizofrenii?

Schizofrenia w odbiorze społecznym postrzegana jest jako coś wstydliwego, co należy ukrywać i czego należy się wstydzić. Zjawisko to nazywa się stygmatyzacją chorego i może powodować opóźnienie wdrożenia prawidłowego leczenia. Należy pamiętać, że schizofrenia jest chorobą, która jako taka nie odbiera osobie jej godności ani człowieczeństwa. Pomimo poważnego rokowania większości chorym można skutecznie pomóc.

Znani schizofrenicy

Niektóre osoby chore wniosły bardzo wiele w rozwój naszej kultury i cywilizacji. Przykładem takiego człowieka może być John Forbes Nash, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za rozwój teorii gier. W oparciu o niektóre wątki jego biografii w 2001 roku nakręcono film pod tytułem „Piękny Umysł”. Główny bohater filmu przedstawiony jest jako matematyczny geniusz zmagający się ze schizofrenią paranoidalną.

Inną znaną postacią, która pomimo swojej choroby miała znaczący wkład w naszą kulturę był Wacław Niżyński (1890-1950), polski tancerz i choreograf. Wystąpienie u niego objawów schizofrenii stało się przyczyną końca jego kariery tancerza, zajął się on potem opracowywaniem choreografii oraz napisał dzienniki zatytułowane „O życiu” i „O śmierci”. Jego losy także zainspirowały filmowców. Scenariusz filmu pt. „Niżyński” z 1980 roku w reżyserii Herberta Rossa powstał w oparciu o jego pamiętniki oraz książkę jego żony. Po raz kolejny próbę przeniesienia na ekrany losów wielkiego tancerza podjął się w roku 2001 roku Paul Cox. Film ten także powstał w oparciu o pamiętniki Niżyńskiego.

Polecamy: Jak przyjmować leki psychotropowe?

Niezależnie od rozważań na temat związku pomiędzy chorobami psychicznymi, a geniuszem powyższe przykłady mają uzmysłowić, że nie ma „schizofreników”, są tylko osoby cierpiące na schizofrenię. Choroba, mimo iż doświadcza człowieka także w wymiarze osobowym, społecznym i duchowym nie definiuje całej osobowości. Często ludzie ci mają bardzo wiele do powiedzenia na tematy interesujące zarówno zdrowych i chorych.

Polecamy: Tajemnice lęku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA